Author Topic: TEKSTOVI & ISTORIJA  (Read 546 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Administrator

• NOVI BEOGRAD
  • Administrator
  • Hero Member
  • Country: cs
  • cao - cao
    • View Profile
    • NOVIM BEOGRADOM
Re: TEKSTOVI & ISTORIJA
« Reply #8 on: April 26, 2017, 06:24:20 PM »

Administrator

• NOVI BEOGRAD
  • Administrator
  • Hero Member
  • cao - cao
    • View Profile
    • NOVIM BEOGRADOM
« Reply #9 on: May 02, 2017, 12:17:35 PM »
011, nula !

Bio je to sam početak novog milenijuma. Dan kultnog beogradskog maratona i stara ideja u svežoj realizaciji. Nas dva drugara, još u ranijim istezanjima podno novobeogradske Toplane dogovorili smo se da istrčimo aprilskih 15 km (naš broj, bez zastajkivanja) i iskoristimo slobodu gradskih ulica. Tog dana bez saobraćaja, tog dana obasjanih suncem.

Za mladiće koji su se u miru savskih pločnika više nedelja spremali za ovakav poduhvat, ispunjenje zacrtanog nije predstavljao poseban problem. Tako smo pod parom oguljenih patika, ostavili iza sebe asfalt bulevara, njemu strmih pritokih vračarskih ulica i delove strogog centra. Odlučili smo da nakon istrčanog, teške noge odmorimo u hladu tvrđave, koju smo čak i kao omladinci iz ravnice veoma poznavali. Tu se i nismo razlikovali, jer su i nama poznanici istu rutu dobrano pamtili. Prosto ako vas nisu vodili roditelji, ili roditelji roditelja onda vas je na tvrđavu zasigurno vodila škola, u pohodu na ulične prodavce i malo šećerne vune. Na poznatom mestu, gde majstor nepropisno parkira vozilo i deca brzo istrčavaju, mi sedimo uživajući u sladoledu i prolasku prolećne beogradske svežine. Milina je to. Tramvaj, pa da, idealna prilika da se odavde vratimo direktno do naših novobeogradskih širina. Prvi susret sa 11-icom, zašto da ne.

Na stanici nema gužve. Za razliku od bliskog pešačkog prelaza između kraja Knez Mihailove i samog početka Tvrđave, gde se odvija isprepletan manevar užurbanog sveta. Pričekajte, vikend je a i proleće.

Mi, kao prosečni stanovnici grada u kome je donedavno dejstvovao tek dvocifren broj gradskih autobusa sve slabije poznajemo nervozu autobuskog stajališta. Stigao je novi vek, pa i novi milenijum i narod je spreman da zaboravi svoje prošle nedaće. Gospodin u iznošenom kaputu nas podseća da je iz Peći proteran na silu, no vratiće se on, kaže čvrsto predoseća. Imamo vremena i za predstavljanje, sportske i zanimljive priče sa običnim, poštenim svetom koji na blagom uzvišenju čeka tramvaj. Broj 11. Evo ga ide, ponovo nam se javlja gospodin iz Peći, najavljujući dolazak crvenog gsp predstavnika. Onaj jeftini metal, onaj zvuk harmonike na ulazu.

Prvi susreti jesu posebni i često izlaze iz granica objektivnosti ali imam osećaj da je pogled iz uprljanih tramvajskih prozora te obične 11ice nešto što ću dugo i kvalitetno pamtiti. Pogled na nama bliže delove grada dok tramvaj zavija Tvrđavu i lagano skreće ka Karađorđevoj. Kako dobra zabava u besplatnoj režiji. Onda on ubrza, pa ponovo zastane a pogledi se neravnomerno šire na dužine savske obale koje katkad prekine pogled na stare ''izloge'' Karađorđeve ulice. Glavna autobuska, zeleni most metala i prilazimo staroj ruti koju koriste i ostali brojevi. Za nas predivno, za nas nešto veliko.

Tramvaj je umetnost, prostranstvo u koraku. Tramvaj je širina, ples zanimljivih potiljaka. Tramvaj je svoj, ponekad zanemaren ali u gužvi pouzdan i ''voljen''. Kakva god bila priča gradskih struktura, tramvaj broj 11 je deo istorije Novog Beograda, i ''direktnosimbolična'' veza između starog i novog dela.

Zastanite nekad i ispričajte priču sebi ili svome, o tramvaju tom. Njega možda nema na papiru ali živi u krivini.

Novobeogradizam.

Administrator

• NOVI BEOGRAD
  • Administrator
  • Hero Member
  • cao - cao
    • View Profile
    • NOVIM BEOGRADOM
« Reply #10 on: May 02, 2017, 12:18:02 PM »
Sa druge strane, sa druge strane : garaža.

Razlike. Diferencijacije i drugačiji obilici svakidašnjice. Po svetu govore da se severnjak i južnjak razlikuju znatno. Vetar je kažu drugačiji. Severnjak nosi i teži uredno upakovanoj kravati koju zateže potcenjivački gledajući samoučki edukavnog južnjaka. Čuj(te), uzimamo čekić razbijamo kompas jer u neodređenosti našeg ravničarenja on nema posebnu ulogu. Ispred nas je zgrada okrenuta ka svim stranama, u njoj krupne razlike. Sa jedne strane je igralište, sa druge strane garaže i svakojako svratište.

Dobar dan, kako ste ? Evo , nije loše. Isti lift prevozi u većini slučajeva sunarodnike. Žive u istom ulazu, sanduče do sandučeta u komšijskom zagrljaju ali ih po ulasku u stan, čekaju znate već dve tačke razlike.

- Vama nije problem, vi imate sunca samo ujutru dok mi moramo da se pečemo ceo dan.
- Ali vi nemate sunca ujutru da vas budi i ne da vam mira.
.....Mi imamo bolji zalazak !
-.... E nama je dovoljan i izlazak !

Jedni gledaju u komšije, drugi znaju ko šta vozi od limarije.

Isti ulaz, a dva pogleda. Jedan uračunljiviji i drugi slobodniji. Na jednoj je strani veš uredniji, na drugoj se sreću smeća projektili. Jedna strana rađa beskrajne dozivače svoje dece i gledače sunca i oblaka, druga ljubitelje mačaka i glasnijih poema.

Jedan lift, pa korak razdvajanja. Jedan ulaz i podosta razlika. I tako bez kompasa i geografskih pravila. Jedna zgrada, dve strane i bezbroj čudnih primera.

Administrator

• NOVI BEOGRAD
  • Administrator
  • Hero Member
  • cao - cao
    • View Profile
    • NOVIM BEOGRADOM
« Reply #11 on: May 02, 2017, 12:18:37 PM »
Sad' sudija viče : FAULT !

''Gospodine ne možete tu da stojite zamolio bih vas da se pomerite. Zaklanjate senzor rampe.''

Gospodine, čuj to. Otmeni izrazi čuvara novog naselja na mestu nekadašnje kineske ambasade (kako to slučajno?) i sportskih terena Energoprojekta. Levo staklo, napred staklo, iza senzor, nigde staklorezac. Papir, plajvaz, olovka. Stislo k'o mišolovka!

Bile su prve godine novog milenijuma. Polako, nije samo o prošlosti. Novak Đ. igrao je svoj tenis, igrali su i drugi velikani a neki su se interesovali za zelene dunlop loptice i pre srbijazemljatenisa projekta. Novi Beograd, ravan, idealan za laku izgradnju šljaka igrališta. Gledali smo u tome starije zaljubljenike i ukrštali rekete s vremena na vreme.

Imam utisak, hiperbolistički istina, premda greška nije velika da sam(smo) u tom lutanju zagazili na sve šljake koje novobeogradizam pruža. Igralo se naravno i na betonu a na šljaci se kretalo kod Sterije, na 11-om, kod Buvljaka. Posebno dobro u dvorištu Dučića a nekako najprijatnije na Energoprojektu.

Ponedeljak 20ineki septembar 2015-e. Nekim degenskim obavezama našao sam se na mestu gde je nekada bio taj sportski energo. Set baraka odavao je miris samoučkog zanata, bejaše tu rukometnofudbalski beton teren i četiri komada tenisa. Puštena priroda da raste unaokolo i porušena kineska ambasada kao kruna celog kruga. Divan spektar boja i dovoljno za one koji ceo život nemaju ništa a imaju sve.

20ineki septembar 2015-e. Pokušavam da se prisetim detalja putića koji je od baraka vodio ka bulevaru Mihaila Pupina ali smetam senzoru. Pomeram se na sugestiju ljubaznog čuvara, dezorijentisan promenom i novotarijom. Iskreno da vam kažem.

Na mestu gde smo drali prve prigrabljene patike i glumatali tenisere, te često namerno prebacivali visoku ogradu kako bismo ''pozajmili'' dunloperke, 10 godina kasnije je totalno drugačije. Barake su potonule a iznikli smart kafići, klimatizovane zgrade zaklonile vidike, a garaže same javljaju još koliko slobodnih mesta poseduju. Nekada zatrokiraju ali kažu lepo je. Načuh i to da su stanovnici naselja takozvani popularisti, verovatno voditelji, pevači i urban skakači, pa je to la prestige de New Belgrade. Lalala.

Obuzima me isti onaj osećaj kao kada u prolazu ugledam svaki od uzdignutih tržnih centara i najradije bih im uzviknuo ''fault'', kao onda kada smo se kreveljili sa visokih sudijskih stolica. Ali ali ali. Nema šljake, sve je glanc i senzor sve stopira.

Ipak znam da ima još fault-era pa se tome radujem i šarene reči zapisujem.
Novobeogradizam.